שקום הפה הוא יותר ממקצוע - זוהי דרך חיים

רופאי שיניים הבוחרים להקדיש את האנרגיות המקצועיות שלהם בתחום נבחר של רפואת השיניים עושים ההתחייבות מרצון ויותר חשוב הקרבה מרצון. שנים של הכשרה מעבר לשנים שהוקדשו ללימודי רפואת השיניים הם יותר מזמן שמוקדש להכשרה ומשמעותן השקעה בקריירה המקצועית.
כמו כן משמעות ההתמחות היא גם הקרבה אישית ופיננסית והצעד הראשון בהגדרה מחדש של האישיות. משמעותה דחית הכנסה ורמת חיים אשר ממנה נהנים חברים לכיתה שהתחילו לעבוד מיד לאחר סיום הלימודים. משמעות ההתמחות שעות ארוכות של לימודים, תרגול פרוצדורות קליניות שוב ושוב וחקירת הספרות לעומק. אך ייתכן שהתוצאה המשמעותית ביותר של ההכשרה בשיקום הפה, תוצאה שנמשכת במשך כל החיים, היא ההשפעה על הזהות העצמית של האדם. לאלו שנמשכו לתחום שיקום הפה משום שכבר היתה להם נטיה למצוינות, ההתמחות מחזקת את אישיותם והם הופכים לגירסה משופרת של מה שהיו קודם לכן. ואילו אלו שהשאיפה למצוינות חדשה להם, עוברים שינוי מחשבתי ולומדים דרך חדשה של שאיפה לסטנדרטים שלא הכירו קודם לכן.

שיקום הפה יחודי בין שאר ההתמחויות מסיבות רבות. אחת מהן היא רמת הדיוק של הרופא המשקם. המתורגל לרמת דיוק ברמה של מיקרונים, בין אם זה קו הסיום ושולי הכתרים, אורך המגע הפרוטורוזיבי או עובי שכבת DIE SPACER, למומחה לשיקום הפה יש את הכלים לבקר את הפרוצדורות האלה. כתוצאה מהאפשרות לבקר את התהליכים הרופא יכול לקבוע סטנדרטים אוביקטיבים אבסולוטים למצוינות. סיבה נוספת המיחדת את המומחה בשיקום-הפה היא הידע הרב-תחומי המעמיק הנחוץ לשם קבלת החלטות טיפוליות שונות וקביעת תוכנית הטיפול המתאימה ביותר למתרפא.
למרות שנטען ע"י רבים שהשאיפה למצוינות היא סמפטום של כפיתות, המבינים מזהים התנהגות זו כטכניקה לשמירת רמת הטיפול. זוהי הדרך בה המסורים ביותר שומרים על ההתלהבות והמחויבות למצוינות. בשאיפה למצוינות גבוהה יותר ויותר המטפל, בין אם הוא מומחה לשיקום או לעיניים, מוכרח לשפר כל הזמן את כישוריו כדי להעניק את הטיפול הטוב ביותר למטופל.
התמחות בשיקום הפה משמעותה יותר מביצוע שיקומים נרחבים ומורכבים. לא מדובר ברכישת טכניקות שקומיות מסוימות, רכישת הארטיקולטור המשוכלל ביותר או עבודה עם טכנאי שהוא קרוב רחוק של מיכאלאנג'לו, ובודאי שלא מדובר בהשתייכות לארגון הנושא את המילה "שיקום הפה" בכותרתו.
שיקום הפה הוא באמת יותר ממקצוע - זוהי דרך חיים. ולאלו המכונים לקריב את הקורבן ולהקדיש את חייהם, האפשרויות הן המקצועיות והן האישיות חסרות גבולות ומספקות מאוד.

 

שלכם בברכה,

יוסי ניסן

 קישור למאמר